İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Android’de 11 yeni kritik hata tespit edildi

Google pazartesi günü android işletim sistemini,  MediaTek , NVIDIA ve Qualcomm şirketlerine bağlı çekirdek ve yonga seti bileşenlerini etkileyen 57 güvenlik açığını yayınladığı güncellemeyle kapattı. Hataların 11 tanesi kritik derecede hata olarak belirlenirken , geriye kalan 46 tanesi de tehdit olarak “yüksek seviye tehdit” statüsünde değerlendirildi.

Google , bu güvenlik açıklarından en önemlilerinden birinin Android medya kısmında  “uzaktan kod çalıştırma ”  yani remote code execution şeklinde olduğunu belirtti. ( CVE-2018-9341 , CVE-2018-5146, CVE-2017-13230)

Sponsorlu bağlantılar

Bu hatalardan biri CVE-2018-5146 Android medya kısmında kullanılan Ogg Vorbis ses kodeğinden kaynaklandığı belirtildi. Bu açık medya kısmında Vorbis ses verilerini işlerken ortaya çıkan sistem dışı bir yazma hatasından kaynaklandığı  , diğer hatalarından bunlara benzer olduğu belirtildi.

Sponsorlu bağlantılar

Google , Pixel ve Nexus cihazlarının güncellemelerinin geçtiğimiz pazartesi yayınlanmaya başlayacağını söylese de nexus cihazlara ulaşması 1.5 hafta sürer diye düşünüyorum. Samsung , LG ve diğer satıcılarda Google cihazlarının ardından güncellemeyi takip eder. Google cihazları bütün yamayı tek partta yaparken örneğin Samsung yamaları parti parti yapabilir veya tam olarak yapmayabilir.

Bu konuda elimize yeni haberler ulaştığında sizlerle paylaşacağız , takipte kalın.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.