İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Android’e Trojan Bulaşır mı ?

Yukarıda ki videodan trojan barındıran bir uygulamanın cihaza nasıl yerleştiğini izleyebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

 Bildiğimiz gibi Android işletim sistemi Google tarafından üretilen Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Günümüzün en yaygın mobil işletim sistemi olan Android’e trojan bulaşır mı ? sorusuna yanıt aradık.

Sponsorlu bağlantılar

Android açık kaynak kodlu olmasına rağmen linux çekirdeğine dayanan bir işletim sistemi olduğu için güvenliği yüksek seviyede bir işletim sistemi diyebiliriz fakat güvenli olan hiç bir sistemin insan eli ile yapılamayacağını bilmemiz gerekir. Kusursuz yoktur kusursuza yakın vardır.

Trojan Nedir ?

Trojan diye bildiğimiz virüsün bir diğer adı da truva atıdır.  Truva atı mitine dayandırılan bu virüsün bu adı almasının en büyük nedeni tabi kide kendini zararsız bir yazılım olarak göstererek sisteme yerleşmesi ve sistemin uzaktan yönetilmesini bilgi aktarılmasını sağlar.

Android Telefona Trojan Bulaşır Mı?

Android telefonlar yukarıda bahsettiğimiz şekilde her ne kadar güvenli de olsalar trojanların telefonlara bulaşması mümkündür. Trojanlar(Truva atı) yapısı gereği kendini zararsız gösterip yerleşen yazılımlar oldukları için güvenli olmayan yerlerden yüklemeler yapmayın. Özellikle apk yüklerken dikkatli olunuz. Rootlu cihazlara virüs bulaşma ihtimali daha fazladır bunuda bilmekte fayda var.

Aşağıda örnek bir android trojanının nasıl tespit edildiği ve silinip telefondan kaldırıldığı hakkında videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz Yorum yaparak sorununuzu ve şüphenizi dile getirip uzman editörlerimizden yanıt alabilirsiniz teşekkürler :))

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.