İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Binlerce Android Cihaza Önceden Malware Yüklenmiş

ABD, Rusya, İtalya, Almanya ve Türkiye gibi 100’den fazla ülkeyi kapsayan bir android virüsü ifşalandı.

Cosiloon adı verilen bir adware türü virüsün satış öncesi binlerce Android telefona yüklendiği tespit edildi. Şuan hala 18.000 üzeri cihazda aktif olarak bulunan virüs kullanıcılara gizlice reklam gösteriyor

Sponsorlu bağlantılar

100 ÜZERİNDE MODELDE BULUNUYOR

Sponsorlu bağlantılar

Çoğunluğu tablet olan cihazların arasında telefonlar ve saatler olduğu da tahmin ediliyor. Şuan virüsün bulaştığı cihaz türünün sayısı yüzü geçmiş durumda.

GOOGLE FARKINDA

Bu kritik sorunun Google sertifikası bulunmayan cihazlarda olduğunu belirtelim. Google ise sorunun farkında. Bunun için alt yapıda önemli adımlar atarak virüsün kaldırılmasını sağlıyor.

KARMAŞIK GİZLENMİŞ

Virüsün sistemde geçen ismi ANDROIDOS_COUDW ve android cihazlara karmaşık bir programlama ile yerleştirildiği düşünülmekte. Bu karmaşık programlama neticesinde virüsün bulunması ve kaldırılması zorlaşıyor.

NE YAPILMASI GEREKİYOR

Uzman tavsiyelerine göre cihazlara gelen güncellemelerin yapılması gerekiyor. Eğer böyle bir virüs olduğundan şüpheleniyorsanız telefonunuzu sıfırlamak en mantıklısı olacaktır. Ayrıca aynı virüsün apk sitelerinden bulaştığına dairde söylentiler yer almakta indirme yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.