İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cep telefonuna virüs nasıl bulaşır ?

Cep telefonuna virüs nasıl bulaşır ?

Merhaba arkadaşlar,

Sponsorlu bağlantılar

 Teknoloji çağında  hızla ilerlemekteyiz. Önceleri popüler olan teknolojik alet olan bilgisayar yerini yavaş yavaş cep telefonlarına bıraktı. İnsanlar artık bütün iletişimini mobil cihazlardan sağlıyor. Özellikle de son zamanlarda popüler olan sosyal medya siteleri buna tuz biber oluyor.

Sponsorlu bağlantılar

 Bu değişimin hackerlar’da farkında.Artık virüsler bilgisayarlardan ziyade cep telefonlarına yönelik yazılıyor. Peki bu virüsler hangi yollarla bulaşır ?

1-  Kaynağı Belli Olmayan Uygulamaları İndirmek 

 Arz talep ilişkisinden ötürü her gün mobil cihazlara uygulamalar yazılıyor. Bunların arasında kötü uygulamalar da mevcut. Hackerlar Google PlayStore ve Apple Store’da popüler olan uygulamaları taklit ederek sizleri yanlış uygulama indirmeye sevk ediyorlar. Mesela siz X uygulamasını indirmek istiyorsunuz ve bunun yapımcısı Virüs Temizleme şirketi. Hackerlar X uygulamasının google play storedaki bütün resim , yazı ve görünümünü kopyalayıp aynı isimde bir uygulamayı play store’a yüklüyor . Sizde anlık dalgınlıkla ya da farkında olmadan hackerların uygulamasını indirdiğinizde kötü amaçlı yazılım telefonunuza yüklenmiş oluyor.

2-  Kötü amaçlı uygulama izinleri

 Uygulamalar telefonlarda çalışmak için kullanıcılardan belli izinler almak zorundadır. Bu izinler yerinde olduğu gibi hackerlar tarafından istismarda edilebiliyor. Her zaman uygulama yüklerken izinleri kontrol ederek yükleyin. Örneğin uygulamanız basit bir  el feneri uygulaması ise  ve sizden rehber erişimi , internet erişimi gibi izinler istiyorsa kesinlikle vermeyin.

3-Güvenilir Olmayan Sitelerden İndirilen Dosyalar

 Cep telefonları aracılığıyla güvenilir olmayan sitelerden indirilen dosyalara veya telefona gelen kısa mesaj veya görüntülü mesajlara bu dosyalar yerleştirilmiş olabilir. Mesajı açtığınızda ‘Mesaj iletiminde hata’ gibi uyarı gelmesine rağmen dosyalar, telefonunuza girmiş, yazılımına göre yapması istenen görevleri yerine getirmeye hazır hale gelmiştir.

4- Virüsleri Temizlemek

Virüsleri temizlemek için aşağıda yer alan programı Play Store üzerinden edinebilirsiniz. Ücretsiz ve piyasanın en iyisidir.

Kali Speed
Kali Speed
Developer: Kali Tech
Price: Free

Telefonumda virüs olup olmadığını nasıl anlayabilirim? adlı yazımızı okuyarak telefonunuzun sağlık durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer virüs olduğundan emin iseniz > Telefonumdaki virüsleri nasıl temizlerim ? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler .

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.