İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İmei nedir ve ne işe yarar ?

Merhabalar, öncelikle imei nedir sorusunu cevaplayalim. imei (international mobile equipment identity) yani uluslararası mobil ekipman kimliği demektir. Adından da anlaşılacağı üzere imei bir nevi telefonumuzun tc kimlik numarasıdır.
15 haneden oluşmaktadır.ilk 6 rakam tip onayı kodudur. bu 6 rakamin ilk ikisi telefonun üretimine onayın verildiği ülkenin kodudur. sonraki iki rakam telefonun markasını gösterir mesela nokia telefonlarda bu rakam 30 dur. sonraki 6 rakam ise telefona has serial numarasıdır. son rakam ise genellikle 0 dir.

imei ne işe yarar ?

Sponsorlu bağlantılar

siz cep telefonunuzu açtıktan sonra telefonunuz sebekeye bu imei numarasını gonderir. Şebeke elindeki imei numara listesine göre kontrol ederek telefonunuz ile arama yapip yapamayacaginiza karar verir. imeiniz kara listede mi gri listede mi yoksa normal bir imei mi bu soru yanıt bulur.

Sponsorlu bağlantılar

imei numaraniz kopyalanmış ise bu  yaziyi , eski telefonunuzun imeisini yenisine aktarmak için bu yazıyı , unuttugunuz ya da kaybettiginiz imei numarasini bulmak için neler yapilacagini öğrenmek istiyorsanız bu yaziyi okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.