İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere Devlet Sitelerinde Mining Virüsü Keşfedildi

İşlemcilerin işlem gücünden faydalanarak  kripto para elde etmeyi bilmeyenimiz yoktur. Son bir kaç senedir de sıklıkla mining virüsleri adlarından söz ettirmeyi başardı. Bu virüsler arasında web sitelerine yerleştrilen bazı özel yazılımlar sonucu siteyi ziyaret eden kullanıcıların işlem gücünü kullanarak ziyaretçilerden habersiz kripto para kazımı gerçekleştirilen bazı zararlı yazılımlarda yer alıyor. Hatta öyle büyük bir sektör haline geldi ki site sahiplerinin ciddi paralar kazanabildiği bir “ekmek teknesi haline geldi” tam bu noktada bunu fırsata dönüştürmek isteyen kötü niyetli hackerlar internet sitelerini hackleyip bahsettiğimiz yazılımları site sahiplerinden habersiz yerleştirip kazançlar elde etmeye başladı.

Geçen pazar günü ise Birleşik Krallık’ın bir çok resmi sitesi kapatılarak güvenlik taraması yapıldı. Bu güvenlik taraması sonucunda Ulusal Sağlık Sistemi’nin de dahil olduğu bir çok internet sitesinde mining virüsü keşfedildi. Bu internet sitelerinin başlıcaları; Öğrenci Kredi Sistemi, İngiliz Konseyi internet sitesi ve Bilgi Komisyonu Ofisi.

Sponsorlu bağlantılar

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, konunun detaylı bir şekilde araştırıldığını açıklayarak olayın gerçek olduğunu doğruladı. Halkın bu durumdan herhangi ciddi bir zararla etkilenmediği ise kayda geçenler arasında oldu.

Sponsorlu bağlantılar

Bir virüs programı vasıtasıyla tespit edilen zararlı yazılımlar sıradan bir kullanıcının uyarısı ile tespit edildi. Böyle kritik sistemlerin kaynak kodlarına erişebilecek kadar ileri giden hackerların bu işten iyi kazançlar sağladığını söylemek mümkün.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi sözcüsü ise şu açıklamayı yaptı:

Güvenlik uzmanlarımız kripto para sistemlerini yasa dışı kullanan kötü amaçlı yazılımı ve içerisinde barındırdığı verileri inceliyorlar.

Etkilenen hizmetler çevrimdışı duruma getirildi ve büyük ölçüde sorun giderildi. Hükumet siteleri güvenli bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Bu aşamada halkın risk altında olduğunu gösteren hiçbir şey yoktur.

Açıklamalar her ne kadar kızgın halkı gevşetmeye yönelik olsa da bu yaşanan olayın uyandırdığı şüpheler kolay kolay geçeceğe benzemiyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.