İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Keylogger nedir ? Nasıl Temizlenir

Merhaba değerli virus.temizleme okuyucusu. Bu yazımızda bir virüs tipi olan keylogger nedir ? nasıl bulaşır ? nasıl temizlenir ? bulaştığını nasıl anlarım sorularına cevap vereceğiz.

Keylogger

Keylogger Virüsü
 • 10/10
  Kişisel Bilgileri Aktarma - 10/10
 • 10/10
  Kredi Kartı Bilgilerine Ulaşma - 10/10
 • 2/10
  Bilgisayarın İşlemesine Engel Olma - 2/10
 • 5/10
  Gizlenme - 5/10
 • 4/10
  Bulaşma Sıklığı - 4/10
5.2/10

Özet

Sponsorlu bağlantılar

Bulaştığı cihazdaki tuş basımlarını ekran görüntülerini mouse hareketlerini karşı tarafa ileten casus bir yazılım. Çok çeşitli gelişmiş halleri ve amatör halleri mevcuttur.

Nedir ?

Keylogger’ın isiminin manasını öğrenirsek aslında çoğu şey açığa çıkacak. “Key” tuş anlamına gelmekte, “Log” ise kayıt, sondaki “er” eki ise o işi yapan anlamına geliyor. Yani Türkçe’ye çevirmek istersek tuşkaydedici diye biliriz. Bilgisayarınıza tıpkı bir casus gibi yerleşen bu tip virüsler sizin klavyede bastığınız her tuşu, düzenli aralıklarla ekran görüntüsünü yahut videoyu, girip çıktığınız siteleri ve programları kaydedip ya özel bir sunucuya ya da virüsün yaratıcısının belirttiği mail adresine postalamakta. Sistemin çeşitli bölgelerine bulaşan keylogger virüslerinin bir kısmı temizlenmesi kolay bir kısmı ise zordur. Ticari casusluk faliyetleri, özel hayatın ifşası yada kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi gibi türlü sebeplerle ya özel olarak hedeflenen kişilere ya da yaylım ateşi mantığıyla hedefsiz bir çok kullanıcının bilgisayarına yerleştirilmektedir.

Nasıl Bulaşır ?

Çeşitli yazılımların yanlarına gizlenmiş, e-posta eklerine sıkıştırılmış yahut size özel bir mesaj yolu ile aktarılmış olabilir. Çok çeşitli bulaştırma yöntemleri olan zararlı yazılım dışarı ile düzenli aralıklarla bağlantı kurduğu için antivirüs programlarını yanılta bilme kabileyetine sahiptir. Herhangi bir .exe dosyasının çalışması sonucu bulaşma ihtimali çok yüksektir. İnternetten ücretli programların bedava versiyonlarını indirmek bilinen en yaygın sebeptir. Neticede bedava peynir sadece fare kapanında olur.

Bulaştığını Nasıl Anlarım ?

Bulaştığını genelde herhangi bir virüs programı uyarı vermezse, size zarar vermeden anlamanız çok zordur. Para trafiğiniz de anormal durumlar varsa, bilgilerinizin çalındığından şüpheniz varsa yüksek ihtimalle bilgisayarınıza keylogger bulaşmış olabilir. Şimdi bu durumdan şüpheliyseniz şu kontrol işlemini yapmanızı istiyorum. Klavyenizden CTRL+Shift+ESC yada CTRL+ALT+Del tuşuna basarak görev yöneticinizi açın. Kullanıcılar kısmına geçin. Açık olan kullanıcınızın ağ durumunu kontrol edin. Bu esnada internet kullanan uygulamalarınızı kapatın objektif bir veri alın. Bir süre izleyin yüklü bir trafik varsa keylogger bulaşmış olabilir.

Nasıl Temizlerim, Kaldırırım, Silerim ?

Keyloggerlar çok sinsi amaçlara hizmet ettikleri için size temizleme konusunda ilk tavsiyem virüs programı indirip tarama yaptırmanız olacaktır. Bunun için Malwarebytes programını indirmeniz iyi olacaktır. Aynı anda iki virüs programının çalışmamasına dikkat edin. Virüs Temizleme 2018 Makalemizi okuyarak en sağlıklı çözüme ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.