İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Virüs temizleme, kaldırma, silme 2018

Bugün detaylı bir şekilde virüslerin nasıl kaldırılması ve silinmesi konusunda gerekli bilgileri vereceğiz. Bilgiler güncel olduğu için güvenle faydalanabilirsiniz.

İçindekiler

Sponsorlu bağlantılar

Virüsler nasıl temizlenir veya silinir ? 2018

Merhabalar virüslerin nasıl  temizleneceği silineceği veya kaldırılacağı konusunda defalarca tekrar ettiğimiz gibi olaya doktor edasıyla yaklaşıp şüphe teşhis ve tedavi aşamalarını izlemeniz sizin güvenliğinizi sağlayacak makalemizi de anlaşılır kılacaktır. Lütfen adım adım yazımızı okuyun.

Sponsorlu bağlantılar

1-) Şüphe

İlk aşamada şüpheleriniz bilgisayarda veya telefonda yavaşlama, gereğindem fazla reklam görme, bazı şifrelerin değiştirilmesi, google facebook gibi hesabınıza bilginiz harici giriş yapıldığına dair bildirimler, bilgisayarınızın kamerasının açılması yahut bilmediğiniz programların yüklenmesi veya arama motorunuzun değişmesi gibi durumlar şüphelenmenize yeterli olur belirtilem durumlardan birini yaşıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

2-) Teşhis

Bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda virüs olduğunu kesinleştirdiğimize göre şimdi nasıl bir virüs ile karşı karşıya olduğumuzu bilmemiz gerekiyor ki ona göre tedavi sağlayabilelim şimdi ne tür bir virüs bulaştığını anlamak için aşağıda ki listeyi kontol ediniz;

 1. Reklam Virüsü: Bilgisayarınıza bir reklam virüsü bulaşmış olabilir. Bunun tespitini en kolay tarayıcı üzerinden yapabilirsiniz. Tarayıcıyı açın sık ziyaret ettiğiniz bir siteyi açın normalden daha çok reklam varsa bu tür bir virüs ile karşı karşıyasınız demektir. Diğer hususta anasayfanız ve varsayılan arama motorunuz değişti mi ? Değiştiyse reklam virüsü var demektir. Korkmayın size zarar vermez ama inatçıdırlar. Android telefonlarda ise düzenli aralıklarla hangi uygulamada olursanız olun reklam çıkar. Çözüm 3. kısımda.
 2. Keyloger/Trojan/Hijker: Bu tip virüsler genelde bilgilerinizi çalmak için tasarlanmışlardır. Google facebook gibi sitelerden izinsiz oturum açma bildirimleri görebilir ya da kredi kartlarınızdan bilginiz haricinde harcamalar yapılmış olabilir.
 3. Solucanlar: Bu tip malwareler genelde antivirüz programınızın uyarı vermesi ile dikkatinizi çeker. Aslında gözlemlediğiniz bir hasar olmayabilir. Bu tip virüslerden çok korkmayın fakat önleminizi alın.
 4. Mining Virüsleri: Bu virüslerin en büyük belirtisi işlemci gücünüzü, ekran kartı gücünüzü yoğun şekilde kullanmalarıdır. Dizüstü veya telefonlarda bataryanın hızlı bitmesi tüm cihazlarda ise yavaşlamalara sebep olur. Bilgi çalmaz sadece işlemci gücünüzü kullanır.
 5. Android virüsleri: Telefonunuz içinde şuana kadar anlattığımız tüm virüs türleri geçerlidir. Aynı septomları gözlemliyorsanız yazımızı okumaya devam edin büyük ihtimalle telefonunuzda virüs var.
 6. iPhone Virüsleri: Apple’ın ürettiği tüm mobil cihazlarda en fazla reklam virüsleri görülür o yüzden içiniz rahat olsun okumaya devam edin.

3-) Tedavi, Çözüm:

Aşağıda yukarıda belirttiğim tüm virüs tiplerinin çözümlerini aynı sıra ve şemayla kısaca anlattım ve sizleri çözümlere ulaştırdım. İşin sonunda bir teşekkürü yorum olarak bırakabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 1. Reklam virüsü temizleme: Bunun için ilk yapmanız gereken google a hemen girip “AdwCleaner” yazmanız ve programı indirip bilgisayarınızda ki reklam virüslerini silmesini sağlayabilirsiniz dilereseniz buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 2. Keyloger/Trojan Silme: Bu tip virüslerle başınız dertteyse bundan kurulmak için Kaspersky, Avast gibi virüs programlarını indirip bilgisayarınızı taratmanız gerekir. Eğer bütçeniz yeterliyse pro sürümlerini almanızı tavsiye ederiz. Buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Yahut ücretsiz virüs programı tavsiye konumuzu okuyup program incelemelerimizi okuyabilirsiniz.
 3. Solucanları temizleme ve silme: Tüm virüsler için kullanabileceğiniz “Malwarebytes” programını bu tip virüsler için kullanıp etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Hemen google üzerinden arama yaparak ilgili yazılımı indirebilirsiniz.
 4. Mining Virüslerini silme kaldırma: Malwarebytes, Kapersky veya Avast gibi profesyonel yazılımlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu antivirüsleri indirerek bilgisayarınızı taratın.
 5. Android virüslerini temizleme: Bunun için uzunca bir makalemiz var fakat size makaleden önce bir program önereceğim buraya tıklayarak programı indirebilir makaleyi okumak içinse buna tıklayabilirsin.
 6. iPhone virüs silme: Belirttiğim gibi aslında iphone ipad gibi cihazlara ciddi virüslerin bulaşması pek olası değildir. Fakat imkansız değildir. Eğer bu hususta bir şüpheniz varsa buraya tıklayarak detaylı çözüme ulaşabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz umarız kısa zamanda çözüme kavuşabilirsiniz. Eğer bir katkımız olduysa yorum yapmayı unutmayın.

Bir yorum

 1. ibrahim kökçam ibrahim kökçam Kasım 6, 2018

  şu an hiçbir adresim yok .bilgisayarımın düzelmesi için karedeşimden bilgi edinmek istiyorum. avea kardeşimin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.