İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özel Dosyalar.exe Virüsü Temizleme

Uzunca bir zamandır usb flaş belleklere bulaşan virüslere rastlamamıştım fakat alttan alta piyasada yayılmaya devam eden virüsler olduğunu bugün flaşımı bir arkadaşın bilgisayarına takınca anladım. Bellekte yarın sunum yapacağım çok önemli dosyalar vardı son bir kontrol için gece bilgisayara taktığımda karşıma çıkan manzara beni şok etti. Tüm dosyalar kaybolmuş tek bir klasör var “özel dosyalar.exe” uzantılar görünür olduğu için .exe yi son anda farkettim ve virüs olduğunu anladım o yüzden tıklamadım.

Nasıl bir virüs ?

Anladığım kadarıyla flaş belleklerden sistem dosyalarına sistem dosyalarından sonradan bağlanan usb sürücülere bulaşan illet bir virüs. Amacının ne olduğunu bilmiyorum ama var olan dosyaları silmiyor o yüzden içiniz rahat olsun.

Sponsorlu bağlantılar

Dosyaları Kurtarma.

Virüsü temizlemeden önce dosyaları nasıl kurtaracağımızı ve güvenli bir alana alacağımızı adım adım anlatacağım virüsü kendi bilgisayarınıza bulaştırdığınız andan itibaren takacağınız her usb bellek bu virüsten etkilenecektir. Virüslü belleği açtığınızda karşınıza çıkan ekranda tek bir dosya olacak özel dosyalar.exe buna tıkladığınız her bilgisayar bu virüsten etkilenecektir. O yüzden önceliğimiz bu virüslü dosyaya tıklamamak peki ne yapacağız ?

Sponsorlu bağlantılar

Flaş belleği bilgisayara taktıktan sonra klasör içi arama kısmın “.” yazıyoruz ve gizlenmiş olan tüm içeriği görüntülüyoruz. Buradan kurtarmak istediğimiz dosyaları masaüstüne aktarıyoruz.

Dikkat !!!!!!

Dedim ya illet bir virüs diye virüs gizlediği tüm klasörlerin içine virüs bulaştırıyor bunu da şu şekilde yapıyor her klasörün içine klasör adında klasör simgesine sahip bir exe dosyası yerleştiriyor.

Örnek olması için deneme ismiyle bir klasör açtım bu klasörü yukarıdaki aramadan kurtardık ve masaüstüne attık. Bu klasörün içine virüsümüz aşağıda gördüğünüz gibi aynı isimle bir klasör daha açıyor buna tıkladığınızda yine virüsü bulaştırmış oluyorsunuz o yüzden kurtardığınız klasörleri dikkatlice bunlardan temizleyin ve dosyaları drive a atın.

 

Virüsü Temizleme

  1. Önce Rkill programını İndirin ve Kurun çalıştırın RKill ekrana tarama raporunu çıkartınca kapatın ve ikinci aşamaya geçin . Rkill beklekte aktif olarak bulunan virüsleri durduracaktır. özel dosyalar.exe virüsünün çalışan kopyası varsa sonlandırılacaktır.

  2. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatmadan(Combofix i Windows 8 ve 10 da kullanmayın) .Malwarebytes anti-malware ücretsiz yazılımını buradan indirebilirsiniz..) ComboFix’i İndirin çalıştırın. Combofix’in çalışması uzun sürebilir. Virüslerin temizlenmesi için önemli bir aşamadır.

  3. Combofix işlemini bitirdiğinde son aşama Dr.Web ile bilgisayarınızı tam olarak tarayın. Dr.Web bilgisayarınıza kurulum gerektirmeyen bir antivirüs programınıdır.Dr.Web CureIt!

 

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.