İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sahte Fortnite’lar Android için Tehlike Oluşturuyor

 Ortalama 45 milyon oyuncusu bulunan Fortnite şuanda oyun dünyasının gözdesi haline gelmiş vaziyette. Bu oyun “Battle Royal” tarzı bir oyun ve PC, Playstation ve Xbox platformlarında oynamak mümkün. Tüm bu platformların yanı sıra birde mobil sürümü bulunuyor. Bu mobil sürümü ise şuan için sadece IOS platformunda. Bu da onu arayan Andriod kullanıcılarını boşluğu doldurmak isteyen dolandırıcıların hedefi yapıyor.

Şuan sadece Apple tarafı için geliştirilen oyun iPhone 6s üzerini destekliyor. Android için henüz hakkında bir bilgi bulunmayan oyun onu arayan Android kullanıcıları için büyük bir güvenlik zafiyeti oluşturuyor. Epic Games tarafından bu yıl içerisinde açık beta olarak piyasaya sürülen oyunun Android platformuna ne zaman geleceği hakkında resmi bir açıklama henüz bulunmuyor.

GOOGLE PLAY’DE PROFESYONELCE GİZLENİYORLAR

Sponsorlu bağlantılar

Normalde Play Store’a bir oyun yüklenirken belli başlı denetimlerden geçiyor. Fakat bazı taktikler geliştiren kötü niyetli insanlar ustaca zararlı uygulamaları sadeleştirip mağazaya yüklüyorlar. Bir güvenlik firması olan Zscaler’ın belirttiğine göre Fortnite’ın Play Store’da yer almamasını fırsat bilen kötü niyetli kişiler 3. taraf sahte uygulamalar geliştrip bunları mağazaya yüklemeyi başarıyorlar. Bu da kullanıcıları büyük bir hedef haline getiriyor.

Sponsorlu bağlantılar

BİLGİLER SIZDIRILIYOR

Yine Zscaler tarafından aktarılan bilgilere göre bu 3. taraf sahte Fortnite uygulamaları kullanıcılardan aldıkları izinler doğrultusunda bir çok bilgiye erişim sağlayıp bunları kötü niyetli kişilere aktarıyor. Bu bilgiler arasında arama kayıtları, SMS’ler, rehber, kayıtlı şifreler ve benzeri kritik veriler yer alıyor.

CASUSLUK DAHA DERİNE İNİYOR

Bahsedilen casusluk durumunda işler daha da derine inmekte. Örnek verecek olursam bu sahte yazılımların ses kaydetme ve aktarma, fotoğraf çekme ve basılan tuşları kaydetme özellikleri olduğu belirtilenler arasında. Tüm bu veri aktarma araçlarının yarı sıra 3. taraf sahte yazılımlarda tüm verileri silme özelliği de bulunuyor.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.