İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır ?

Telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır ?

Merhabalar,

Sponsorlu bağlantılar

 Telefonunuzda virüs olup olmadığını nasıl anlarım sorusuna cevap bulmak için bu yazıyı yazıyoruz. Eğer virüslerin telefonlara nasıl bulaştığı hakkında bilgi sahibi değilseniz ; Cep telefonuna virüs nasıl bulaşır ?  okumanızı tavsiye ederiz.  Şimdi nasıl anlayabileceğimiz hususuna geçelim.

Sponsorlu bağlantılar

Önemli: Telefonunuzda virüs olduğundan şüpheleniyorsanız. Yazımızı okumadan Buraya Tıklayarak Play store üzerinden virüs tarama programını indirin ve önce tarama gerçekleştirin.

1- Şarjın hızlı bitmesi (Bataryanın hızlı tükenmesi)

 Eğer cihazınızın donanımsal bir arızası yoksa , usb şarj aleti kullanmıyorsanız şarjınızın dolma hızına dikkat edin. Eğer olağandan yavaş doluyorsa telefonunuzda virüs olabilir . Diğer bir durum ki bu kullanıcı açısından daha vahimdir , şarjınızın çok hızlı bitmesi. Virüsler siz farkında olmadan arkaplanda çalıştırdıkları uygulamalar ve telefon işlemcisine gönderdikleri komutlarla cihazınızı kullanır ve şarjını tüketir.

2- Telefon Performansındaki Düşüş

 Eğer telefonunuzu kullanırken farkedilir seviyede bir yavaşlama , kasma farkederseniz telefonunuzda virüs olabilir. Virüs kendi uygulamalarını arka planda çalıştırmak yerine hali hazırda çalışan uygulamalarınız aracılığıyla kötü işlevini yerine getiriyor olabilir.

3-Kontrolünüz dışında telefonunuzdan gönderilen smsler ve mailler

 Bunun farkında varmanız biraz geç olabilir. Çünkü insanlar whatsapp’ın popüler olması ile birlikte mail ve sms’i ciddi manada kenara bıraktılar. Eğer haberiniz olmadan , kontrolünüz dışında telefonunuzdan rehberinizdeki insanlara mail ve sms gönderiliyorsa telefonunuzda virüs var demektir.Hackerlar telefonunuzun kontrolünü ele geçirmiş mevcut virüsü etrafa yayma ya da reklam yapma peşinde olabilirler.

4- İnternet Kullanımı

 Telefonunuzun internet kullanımını sık sık kontrol ediniz.Eğer olağan dışı bir kullanım gözünüze çarptı ise telefonunuzda virüs olma ihtimali vardır.Virüsler sizden habersiz internet sayfaları açıp  , internet paketinizi sömürüyor olabilir.

5- Kontrol dışında (istemsizce) açılan web sayfaları

 Cihazınızın tarayıcısından herhangi bir siteye girmek istediğinizde kontrolünüz dışında bir takım sayfalar açılıyorsa telefonunuzda kesinlikle virüs vardır.

6- Kontrol dışında açılan reklamlar

 Telefonunuza bulaşan herhangi bir virüs durduk yere reklam sayfaları açabilir . Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız telefonunuza çok yüksek ihtimalle virüs bulaşmış demektir.

Bu sorunları nasıl çözerim, telefonumu virüslerden nasıl temizlerim diyorsanız ; Telefonumdaki Virüsleri Nasıl Temizlerim ? adlı  yazımızı okuyabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.