İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Telefonum dinleniyor mu ? Anlamanın Yolları

Telefonum Dinleniyor mu ?

Merhabalar ,

Sponsorlu bağlantılar

Konuya geldiğinize göre aklınızda telefonum dinleniyor mu ? dinleniyorsa nasıl anlarım ? Telefonun dinlenmesini engellemek gibi bir çok soru işareti barındıran cümleler yer alıyor.   Peki telefon dinlenmesini kesin olarak anlayabileceğimiz durumlar var mıdır ? Telefonları kimler dinleyebilir ? Hep beraber bunların cevaplarını vermeye başlayalım.

Sponsorlu bağlantılar

Telefonları kimler dinler ?

Telefonları dinleyebilecek üç farklı durum mevcuttur. Devletler, şahıslar ve hackerlar dinleyebilir. Devletler tahmin  edebileceğiniz gibi gerekli durumlarda insanların telefonlarını dinleyip kayıt edebilir. Bunun için resmiyette savcılık izni gerekse de bazı istisnai gizli durumlarda(terör şüphesi vs.) resmi kurum onayları olmadan dinleme yapılabilir. Bunu da istihbarat servisleri yapabilir. Bunu yazdığımız sürede OHAL döneminde olduğumuz için bu yetki sınırlandırmaları nispeten genişletilmiş haldedir.  Son zamanlarda terör örgütleriyle olan mücadelemizde dinlemeler aktif olarak yapılmakta ve başarıya ulaşmaktadır.

İkinci bir durum olan şahısların dinlemesi ise genellikle kadın erkek ilişkilerinde kullanılsa da bazen şirket casusluğu içinde kullanılmaktadır. Bunun için sizi dinleyecek kişinin telefonunuzu bir süreliğine de olsa ele geçirmiş olması veya sizin telefonunuza bir şekilde casus yazılımı kurması gerekmektedir. IOS cihazlarda bu biraz daha zor olsa da   kullandığınız telefon android ise bu pekala mümkündür.  Bu duruma karşı nasıl güvenlik önlemleri alabileceğinizi makalenin en sonunda bulabilirsiniz.

Peki hackerlar telefonları nasıl dinler ? İnternet dünyasının baş belası olan hackerlar bu işlemleri bazen indirdiğiniz normal yazılımların arka planından yaparken bazen de casus uygulamalar ile yapar. İnternette sık sık karşılaştığınız ” Telefonunuzda virüs var ” uyarılı reklamlar  casus uygulamaların başını çekmektedir.  İndirdiğiniz normal uygulamalarda ise bu durum yüklenme sırasında verdiğiniz izinlerle alakalıdır. Temizleme.Org ekibi olarak bu konuda size verebileceğimiz yegane tavsiye ” Telefonunuza uygulama yüklerken verdiğiniz izinleri 3-5 kere kontrol etmenizdir. ” Mesela fotoğraf çekmek için bir uygulama indirdiyseniz kesinlikle bu uygulamanın sizin rehberinize ulaşma izni istemesi size de ilginç gelmez mi ? İşte bahsettiğimiz nokta tam olarak bu !

 

 

Telefonum Dinleniyor mu ? Nasıl Anlayabilirim ? Anlama Yolları :

En başta da belirttiğim gibi telefonunuzun dinlendiğini anlamanın kesin yolları yoktur o yüzden sizlere oluşabilecek bazı yan etkilerden bahsedeceğim durumun tahlilini siz yapacaksınız:

 1. Eğer telefonunuzda bir casus yazılım varsa bu yazılımlar raporlarını karşı tarafa sms ile ulaştırmaktadır. Bu yüzden öncelikle kullandığınız operatörün internet sitesinden SMS geçmişinize bakın, yabancı olduğunuz bir numaraya belirli aralıklarla düzenli şekilde sizden habersiz sms gittiyse bu yüzde yüz casus yazılıma delalet etmektedir.
 2. Normalde konuştuğunuzdan daha cızırtılı ve derinden sesler duyuyorsanız ahizenizden bu genellikle ortam dinleme cihazlarına yahut dinlenme yapıldığına delalettir. Fakat bu konuda aceleci davranmayıp iyi bir gözlem yapın çünkü bu durumlar baz istasyonlarından da kaynaklanabilir o yüzden düzenli ve sık sık oluyor mu sorusunu kendinize sorun.
 3. Cep telefonunuzun bataryasında ısınma, hızlı şarj tüketimi dinlenmeye işaret eder.
 4. Devlet dinlemelerinde yankı, cızırtı, derinden ses, eko, boğulma gibi garip ses arızaları yaşanıyorsa bu resmi dinleme altında olduğunuza işaret edebilir. Bu dinlemeler yasal ve devlet eliyle yapılır.
 5. Faturalarınızı detaylı gözlemleyiniz, aranan sms giden numaraları tek tek rehberinizle kıyaslayın eğer yabancı numaralar varsa telefonunuz dinleniyor olabilir.
 6. Telefon konuşmalarınızda tuş sesleri, tık tık sesleri gibi sesler duyarsanız karşı tarafa sorunuz eğer ben yapmadım derse yüksek ihtimalle dinleniyorsunuz demektir.

 

Telefonumu dinlemelerini nasıl engellerim ?

Yasal dinlemelere maalesef yapacak bir şey yok ama herhangi bir terör örgütü ile bağlantınız yoksa endişe etmenizi gerektiren bir durum da yok. Fakat etrafınızdaki birinden veya hackerlardan şüpheleniyorsanız o zaman okumaya devam 🙂

 1. Dinlendiğiniz konusunda şüpheniz varsa  yapabileceğiniz en kökten çözümü olan işlem telefonunuza Factory Reset dediğimiz türde format atmanız olacaktır.  Bu durumda telefonunuz komple temizlenir.Bunu yapmak isterseniz yandaki makalemiz yardımcı olacaktır.>>> Telefonu Fabrika Ayarlarına Çevirmek  
 2. Telefonunuza güvenlik yazılımı kurun !  Bu konuda tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş Kali Speed uygulamasını öneriyoruz. Kali Speed sayesinde telefonunuz son derece güvenli olacak ve mevcut ram kullanımınızı an be an görebileceksiniz. Bilmeniz gereklidir ki casusluk programları ram kullanımındaki fazlalıktan da tespit edilebilir . 
  Kali Speed
  Kali Speed
  Developer: Kali Tech
  Price: Free
      Daha fazla telefon güvenlik programı incelemek isterseniz de sizler için hazırladığımız en iyi program listesine yandaki linkten ulaşabilirsiniz >> Telefon Güvenliği Programları 2018
 3.  Eğer telefonunuzda henüz bu programın olmadığını fakat kurulabilme ihtimalini düşünüyorsanız kesinlikle güvenlik kilidi kullanın. Çünkü uygulama kurmak müsait ortamlarda 10 saniye gibi kısa bir süre alıyor  bu konuda dikkatli olmalısınız.
 4.  Park , Cafe gibi sosyal ortamlarda herkese açık ağlara mümkün olduğu kadar bağlanmayın . Ağ bağlantısı üzerinden telefona gelen verilerinizi kontrol edin.

Evet değerli okuyucularımız bizden bu kadar. Sizler yaşadığınız şüpheleri ve tecrübelerinizi yorum olarak bizimle paylaşırsanız sizlere sağlıklı çözüm önerileri sunabiliriz okuduğunuz için teşekkürler.

2 Yorum

 1. Sena Sena Ekim 8, 2018

  Merhaba,telefonumun markası ıphone 7plus.
  Öncelikle şöyle söyleyeyim telefonla konuşurken cızırtı bazen geliyor bunun dışında telefonumun sağ üst köşesi çok fazla ısınıyor ve pili hemen bitiyor.Az önce babam WhatsAppa giriş ve çıkış saatlerimi belirten kaç saniye yazıştığımı gösteren bir rapor attı.
  Bu nasıl mümkün olabilir ve kurtulmak için ne yapmalıyım ?

  • Zekican Zekican Ekim 10, 2018

   Merhabalar Sena Hanım,
   Öncelikle konumuzu okuduysanız dinlenme olayıyla ilgili kesin bir yargıya varamayacağımızı anlamışsınızdır. Isınma ve pil sorunu %99 ihtimalle çalışan uygulamalarla alakalıdır. Telefonunuzda yüklü olan uygulamaları gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

   Whatsapp olayına gelirsekte “whatsdog” tarzı uygulamalar var. Bu uygulamalar aracılığı ile son görülmesi gizlenen kişilerin bile son giriş tarihlerini görebilir kaç saniye online kaldıklarına bakabilirsiniz. Babanız size olayı çok kompleks bir şey gibi lanse etmiş ama whatsapp kısmı tamamen uygulamanın yeteneklerinden kaynaklanıyor , o konuda içiniz rahat olsun diyebiliriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.