İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Telefonunuzda Virüs Var Uyarısı

Kısa zamanda Android cihazınıza virüs bulaştığını söyleyen fazlaca  pop-up reklam ile karşılaştık. Bu siteler, kötü amaçlı yazılımların görülebileceğini düşündüğümüz siteler değil, dolayısıyla pop-up’lar ilgimizi yükseğe taşıyor. Siteler zararsız olsalarda yönlenen reklam sayfaları, tahmin ettiğiniz kadar iyi niyetli olmayabilirler.

 Öylesi açılır pencerelerden biriyle karşılaştığınızda, bir virüs olduğunuzu belirten bir mesaj içeren bir iletişim kutusu görürsünüz. Bazen cihazınızı da titretebilen bu sayfalar da olabilir.

Sponsorlu bağlantılar

İlk iletişim kutusunda ‘Tamam’ tuşuna bastıktan sonra, bir Trojan’a bulaştığını belirten ikinci bir açılır pencereye yönlendiren internet sitesi bir çok açıdan tehdit barındırabilir.

Sponsorlu bağlantılar

Sözde Trojan, iletişim kutusu kaldırma işlemi için ‘Tamam’ tuşuna basmanız gerektiğini söyler.

Tabii ki çıkarmak istiyoruz, ‘Virüs Kaldır‘ tuşuna basarak, başka bir uyarı ekranında sahte bir tarama başlatır. “Tarama” tamamlandığında, gerçek olmayan tehdit hakkında daha fazla bilgi içeren bir tam ekran uyarısı görüntülenir.

Bu işlemler böyle sürüp giderken size indireceği uygulamalar virüslerin ta kendisi olabilir. Dileğimiz bu tip şeylere inanmayıp daha tabiri caiz ise uyanık kullanıcılar olmanız.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.