İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Oyunu Dünya Sıralamasında: Sling Drift

İzmirli bilgisayar mühendisi 2 arkadaşın geliştirdiği “Sling Drift” isimli oyun, kısa sürede dünyanın birçok ülkesinde ilgi gördü.

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okurken kelime oyunu geliştiren 26 yaşındaki Mert Can Kurum, okuldan mezun olduktan sonra bir süre farklı firmalarda mobil oyunlar üzerinde çalıştı.

Sponsorlu bağlantılar

Kurum, TÜBİTAK katkısıyla Ege Üniversitesi Teknopark nüvEGE Kuluçka Merkezinde “Ruby Games” isimli oyun geliştirme şirketi kurdu.

Sponsorlu bağlantılar

İnternetten tanıştığı kendisi gibi bilgisayar mühendisi olan 29 yaşındaki Zeren Tolga Kaçar ile kısa sürede 10 farklı oyun geliştiren Kurum’un “Sling Drift” isimli mobil oyunu, Android ve IOS işletim sistemlerinde yayına başladı.

Türk mühendislerin geliştirdiği mobil araba oyunu, sadece 6 gün içinde dünyanın farklı ülkelerinde 4 milyon kişi tarafından indirildi. Oyun, 22 ülkede en çok oynanan ilk 10 arasına girdi. İlk 2 günde bir milyona yakın indirme alan Türk mobil oyunu, ABD, İngiltere, Kanada ve Almanya’da ise en çok oynanan oyunlar arasında yerini koruyor.

TASARLADIKLARI OYUN DÜNYANIN GÖZDESİ

Oyunun prototipini 2 günde hazırladıklarını anlatan Kurum, şöyle konuştu:

“Günde yaklaşık 1 milyon kişi geliştirdiğimiz oyunu oynuyor. Böyle önemli bir hedefe çok kısa sürede ulaştığımızı düşünüyorum. Bizim yıllardır amacımız ve hayalimiz buydu. Tasarladığımız oyunu dünya oynuyor. Şirketi kurduğumuz ilk günden beri ‘bir oyun yapalım tüm dünya oynasın’ diyorduk. Çok gurur verici. Arkadaşlarımız ve tanımadığımız insanlar her gün oyunun skorunu yolluyor. Metroda giderken yanımızda oturanların bizim oyunumuzu oynadığına şahit oluyoruz. Onlara ‘bu oyunu biz yaptık fikriniz varsa söyleyebilirsin’ diyoruz.”

İSTEKLERİ ÇOCUKLUKTAN GELİYOR
Kaçar ise böyle bir çalışmanın içinde bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

 “Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim. Herkesin parmakla gösterdiği firmada yaptığımız oyunlarla insanları eğlendirmeyi istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

DEVLET YAZILIM GELİŞTİRMELERİNE DESTEK VERİYOR

Haberde de görüldüğü üzere devlet ülkemizde az sayıda bulunan fakat güzel işler çıkarabilen kuluçka merkezlerine ve genç yazılımcılar hibe, destek, kredi gibi fırsatlar sunuyor. Bu fırsatlardan yararlanmak ise sanıldığı kadar zor olmuyor. Eğer bir girişimci veya yazılımcıysanız bu işe girişmek sizin için hiç uzak bir ihtimal değil.

OYUNU İNDİRMEK :

Sling Drift
Sling Drift
Developer: tastypill
Price: Free
Sling Drift
Sling Drift
Developer: tastypill
Price: Free+

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.