İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

WordPress Virüs Temizleme

Webmasterların vazgeçilmezi wordpress için virüs temizleme ve virüs tespiti gibi konuları incelediğimiz yazımıza hoşgeldiniz.

WordPress açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz bir yazılımdır. Günümüzün en yaygın cms sistemlerinden birisidir. Bünyesinde bir çok iş ve proje geliştirmeye müsaittir. Misal klasik bir blog sitesi olarak ilk kurulumunu yaptığını wp alt yapısına sahip bir internet sitesini bir tema ve birkaç eklenti ile aklınıza gelebilecek her türlü internet sitesine çevirebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. WordPress bir CMS’dir.

WordPress’e virüs bulaşır mı ?

WordPress sadece kendi başına açıkları bulunmayan çok güvenli bir sistem iken eklentiler ve temalar sistemimizi güvensiz hale getirir. Yayıncıların yazılımlarını(tema ve eklentiler) ücretsiz/ücretli yayınladığı kaynaklar ve wordpress’in kendi eklenti ve tema mağazasında yer alan içerikler denetime tabi tutuldukları için çoğu zaman güvenlidirler fakat internetten kaçak göçek temin ettiğimiz içerikler malesef açıklara sahip olabiliyor.

Bu yazılımın ihtiyaçlarınız doğrultusunda eklenti ve temalarla donatılması gerekir, bu gereksinimi karşılamak için çoğu zaman belirli miktarlarda ücretler ödemek zorunda kalırız. Fakat aradığımız temanın veya pluginin sonuna nulled, warez gibi kelimeleri eklediğimizde şifrelenmiş dosyaları kırılmış ücretsiz haline ulaşırız. Tabi ki de bedava peynir sadece fare kapanında olur sözü bir kez daha doğrulanır ve ücretsiz elde ettiğimiz bu içerikler sitemizde açıklar meydana getirir.

Kısaca sorumuzun cevabı: WordPress’e virüs bulaşır, shell girer ve açıklar meydana gelir. Mümkündür.

WordPress Virüs Tarama Eklentileri

 1-) Sucuri Security

Sucuri Inc., web sitesi güvenliği ile ilgili tüm konularda dünya çapında tanınmış bir markadır ve WordPress Security uzmanlığıyla birlikte çalışır.

Sucuri Security WordPress eklentisi tüm WordPress kullanıcılarına ücretsizdir. Güvenliğiniz için hazırlanmış bir güvenlik paketidir. Web siteleriniz için, her biri güvenliğinizi olumlu yönde etkilemek üzere tasarlanmış bir dizi güvenlik özelliği vardır:

Güvenlik Etkinliği Denetimi
Dosya Dürüstlük İzleme
Uzaktan Zararlı Yazılım Taraması
Kara Liste İzleme
Etkili Güvenlik Sertleştirmesi
Kesme Sonrası Güvenlik Eylemleri
Güvenlik Bildirimleri
Web Sitesi Güvenlik Duvarı (premium)

2-) Quttera Web Malware Scanner

İnternet sitenizin kök dizininde yer alan tüm dosyaları tek tek, trojan, backdoor, açık, expolit bazında tarayan en güçlü eklentilerden birisidir. Özelliklerine değinmek gerekirse kısaca :

-Tek Tıkla Tarama
-Bilinmeyen Kötü Amaçlı Yazılım Algılama
-Dış Bağlantı Algılama
-Kara Liste Durumu
-İmzalar veya Modeller Güncellemeleri Yok
-Yapay Zeka Tarama Motoru
-Bulut Teknolojisi
-Ayrıntılı Araştırma Raporu
-WordPress dosyalarının incelenmesi
-PHP malware bulaşmış dosyaların algılanması
-Enjekte edilen PHP kabuklarının algılanması

WordPress Virüs Temizleme

Sitenizde reklam kodları ile karşılaşıyor veya sitenize habersiz link eklenmesi yapılıyorsa kuvetş

Kendi sitelerimde böyle bir tehditle karşılaştığımda, izlediğim videoda ki adımları takip ediyorum. Sağolsun arkadaş güzel bir şekilde anlatmış. Şimdiden geçmiş olsun iyi çalışmalar.

WordPress Zararlı Kod Tespiti, Shell bulma ve Temizleme

https://www.youtube.com/watch?v=asYTz4BZJC8

 

Bir yorum

  1. Wordpress virüs temizleme Wordpress virüs temizleme Mayıs 25, 2018

    Bilgi yüklü paylaşımınız için teşekkürler. Eklentileri kurarken mutlaka son güncellenme tarihini kontrol etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.